Sayfalar

20 Ağustos 2011 Cumartesi

-87-


Moda'da bir lezzet tapınağıSemtle özdeşleşmiş Koço adlı mekânda Modalı bir Rum aile 50 yıldan uzun bir süredir hizmet veriyorModa'da bir lezzet tapınağı
Restoran eleştirilerinde ‘suşi tapınağı’ndan tutun ‘peynir cenneti’ne yemekleri kutsayan metaforlar çok sık kullanılır... Ancak biz Moda’da gerçekten bir tapınak olarak tanımlanabilecek bir balıkçı biliyoruz: Bir ayazmanın üzerine kurulmuş Koço’da Modalı Rum bir aile 50 yıldan uzunzamandır ‘azizlere ve günahkarlara’ hizmet veriyor. Üst katta, mezeler, balıklar ve rakı, alt katta ise mumlar ve Aya Ekaterini ayazması var.
Koço’nun geniş yemek salonu büyük grupları ağırlamaya müsait, yazın da bahçesi pek keyifli. Son ziyaretimizde eski Moda İskelesi’ne bakan deniz manzaralı masalardan birine kurulduk. Garsonumuz, elinde meze tepsisiyle yanımıza geldi, tepsiyi boş bir sandalyenin sırtına dayayarak saymaya başladı: “Patlıcan ezmemiz var... Çok güzel beyin var, ister misiniz beyin? Pancar var çok güzel, pancar? Ahtapot salatası var, yumuşacık. Ahtapot alın!”
Dayanamadık ve zeytinyağlı turşulu ahtapot salatasından aldık, gerçekten de yumuşacıktı. Eğer ahtapotun kalitesi yumuşaklığından anlaşılıyorsa, patlıcan ezmesinin kalitesi de közün verdiği tat ve kokudan anlaşılır... Koço’nun patlıcan ezmesi kelimenin tam anlamıyla mükemmeldi. Meze tepsisinin sürpriziyse Ege Bölgesi’ne has cibes adlı ottan yapılmış mezeydi. Cibes, zeytinyağlı-sarmısaklı sosuyla çok lezzetliydi. Balığa geçmeden Koço’ya sırf arnavut ciğeri yemek için gelenlerin olduğunu da söylemek lazım.
Yemeğin asıl keyfini tam kıvamında pişmiş ızgara lüferlerimiz masaya gelince yaşadık. Balığımız o kadar nemli ve lezzetliydi ki tereyağına batırılmış zannettik. Ama yok, olay tereyağında falan değildi. Belli ki aşağıda edilen dualar duvarları aşıp ızgaradaki taptaze balıklara geçmişti.
Koço’da paraya kıyıp şarap ya da rakı eşliğinde masayı donatmak kişi başı yaklaşık 60 liraya denk geliyor. Aşağıda mumlar için 5 lira bırakmak ise isteğe bağlı.
Adres: Moda Cad. No: 265 Moda
Tel: 0216 336 07 95

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder